Co czytać po angielsku? Propozycje lektur nie tylko na czas kwarantanny (B2+)

Słyszymy często radę: czytaj po angielsku. Pytanie tylko co czytać?

I na to pytanie postaram się odpowiedzieć, a raczej odpowiadać regularnie rozpoczynając cykl czytelniczy dedykowany wszystkim tym, którzy z angielskim utknęli na poziomie średniozaawansowanym i mają trudności z przejściem z poziomu B2 do C1/C2.

Dziś chciałabym Wam zarekomendować 3 książki, o zupełnie różnej tematyce i różnym poziomie trudności:#B2

Big Little Lies (Liane Moriarty)

Polecałam już na blogu serial Big Little Lies (Wielkie kłamstewka) a książka jest tak samo, jeśli nie bardziej, godna uwagi.

Ja czytałam ją już po obejrzeniu serialu, a i tak nie mogłam się oderwać. Świetnie napisana, bardzo wciąga a przy tym porusza ważny temat domestic violence (przemoc domowa). Bardzo dopracowane portrety psychologiczne głównych bohaterów sprawiają, że czujemy się częścią powieści, ale i utożsamiamy się z konkretnymi postaciami.

A poziom trudności? W mojej ocenie poradzą sobie z nią osoby już na poziomie B2, po pierwszych stronach i przyzwyczajeniu do sposobu narracji lektura nie będzie przysparzała większych trudności i rzadko kiedy będzie trzeba sięgać po słownik by coś przetłumaczyć.


#C1

You (Caroline Kepnes)

Jak w powyższym przypadku znowu mamy do czynienia z książką, na której podstawie powstał popularny serial o tym samym tytule, You (Ty). Główny bohater, Jo, ma obsesję na punkcie poznanej dziewczyny i robi wszystko, by się do niej zbliżyć - dobry thriller, z którym uporamy się w kilka wieczorów.

A co z kwestią językową? Jest już nieco trudniej niż w przypadku Big Little Lies, pojawia się też sporo wyrażeń slangowych i skrótów, które mogą być niezrozumiałe. Będą to jednak pojedyncze przypadki, nie sprawiające większych problemów w zrozumieniu fabuły


#C2

The Beauty Myth (Naomi Wolf)

Już nie powieść, a reportaż. Trudny (nie tylko pod względem językowym), ale niewątpliwie warty przeczytania. The Beauty Myth (Mit urody) to książka o obsesji piękna - jej genezie i wpływie na naszą codzienność. O tym jak kobiety padają ofiarami społecznej i medialnej presji doskonałości. Świetna lektura dla wszystkich zainteresowanych feminizmem, ale też mechanizmami rządzącymi współczesnym światem.

Pytanie więc co z językiem? Jest najciężej, trzeba się naprawdę mocno skupić i mieć solidne zaplecze językowe, by zmierzyć się z ta książką.  Polecam tym, którzy z angielskim czują się juz pewnie i chcą szlifować swoje umiejętności.


Mam nadzieję, że zainteresują Was wybrane przeze mnie pozycję i okażą się dobrym sposobem na spędzenie nadmiaru wolnego czasu w dobie kwarantanny. Każda książka posiada link do Amazon.com, żebyście mogli (korzystając z opcji Look Inside) sami oszacować jej trudność.


Enjoy!

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie