Od czego zacząć? Podcasty i audiobooki

4) Audiobooki - świetna opcja dla zabieganych i zapracowanych - w samochodzie, w tramwaju, na spacerze z psem, wszędzie tam gdzie tylko dźwięk wchodzi w grę.


Polecam zawsze zacząć przygodę z audiobookami od książki, którą już znamy i czytaliśmy po polsku. Dlaczego? Ciężko nam na początku oswoić się z myślą, że słuchamy i nie rozumiemy czegoś w 100%. Jeśli zaczniemy od książki, którą już znamy, nie będzie nas frustrowało nie nadążanie za fabułą i będziemy mogli się skupić na tym, co dla nas najważniejsze - na języku. Akcent, kolokacje, budowa zdania to korzyści, które przyniesie nam przysłuchiwanie się native speakerowi opowiadającemu nam historię.

Innym świetnym ćwiczeniem, które możemy wykonać z audiobookiem jest ćwiczenie wymowy. Jest nieco bardziej wymagająca, ale daje też lepsze efekty.

Chodzi o słuchania audiobooka i czytanie książki (po angielsku rzecz jasna) w tym samym czasie, podążając wzrokiem za głosem lektora. Drobne ćwiczenia, ale wymaga maksymalnego skupienia na tekście, w trakcie którego nasz mózg zapamiętuje pisownie słowa (widzimy je) i łączy je z wymową (słyszymy je). W ten sposób kiedy następnym razem zobaczymy to samo słowo, z dużą dozą prawdopodobieństwa będziemy wiedzieli jak je mówić.

Audible - polecam na start tę platformę z anglojęzycznym audiobookami, po zalogowaniu się pierwszy, wybrany przez nas audiobook ( a jest w czym wybierać!) otrzymujemy za darmo, więc nic nie tracąc możemy zobaczyć, czy ta forma nauki wpisuje się w nasze potrzeby i styl życia :)
5) Podcasty - podobnie jak w przypadku audiobooków to wersja idealna do wykorzystania, gdy przemieszczamy się z miejsca na miejsca. Podcastów najwięcej znajdziemy już na konkretne tematy które nas interesują ( mój ulubiony - History extra), ale znajdziemy też kilka ciekawych pozycji dedykowanych różnym poziomom zaawansowania. Podcast, który zawsze polecam na początek to Espresso English Podcast - małe dawki angielskiego każdego dnia, Autorka, Shayna, prowadzi też bloga i w obu miejscach skupia się na zagadnieniach związanych z wymową, gramatyką, słownictwem oraz udziela rad, jak szybciej i efektywniej uczyć się języka.Mam nadzieję, że ten zestaw rad okaże się dla Was pomocny i w Nowy Rok wejdziecie pełni energii i pomysłów na to, jak szybko i skutecznie uczyć się angielskiego :)

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie